$  26.600 UAH /  26.800 UAH  29.950 UAH /  30.400 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de elektrik kesintileri mi yaşanacak? Şehrin en büyük santrallerinden biri üretimi durdurabilir

Kiev’e elektrik enerjisi sağlayan ve merkezi sistemle sıcak su sağlayan en büyük ‘Birleşik ısı ve enerji santrallerinden’ biri üretimi durdurmaya hazırlanıyor.

Korrespondent’in UNİAN haber ajansına dayanarak verdiği habere göre, Kiev’deki beş numaralı (ТЭЦ-5) santralle, devlet gaz üretim ve dağıtım şirketi Naftogaz arasında henüz bir anlaşma imzalanmaması nedeniyle santral üretimi durdurabilir.

Ülkenin en zengin işadamı DTEK’in bünyesindeki santraldeki üretimin durması halinde Kiev’de yer yer elektrik kesintileri yaşanabileceği, merkezi sistemden sıcak su dağıtımının aksayabileceği bildiriliyor.

Taraflar arasında anlaşma imzalanmaması halinde üretimin 1 Ağustos’ta durması bekleniyor.

Birleşik Isı ve Güç Santralleri nasıl çalışır?

Termik santrallerde, elektrik üretilirken ısı da üretilir.

Enerjinin %35’i, ısı olarak kaybolmaktadır. Birleşik ısı ve güç enerji sisteminde ise, bu %35’lik ısı kaybından azami şekilde yararlanılır.

Oluşan ısı ile, şehir suları ısıtılır. Böylece, hem elektrik üretilir hem de şehir suyu ısıtılmış olur. Başka bir “Birleşik ısı ve güç” enerji sisteminde ise, göllerden vs. yararlanılır.

Göllerden su getirilir. Getirilen su, buharlaştırılır ve elektrik üretmek üzere türbinlere gönderilir.

Türbinlerden çıkan sıcak buhar, bu sefer de şehirden gelen soğuk suları ısıtmak üzere kullanılır. Şehir suları da ısıtılır ve şehre sıcak sular, yer altından iletilir. Suyu da ısıtmış olan buhar, ısı kaybetmiştir. Dolayısıyla, göle ya da nehire geri verilir.

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.