$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.450 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Koronavirüs cezaları işliyor, süpermarkete maskesiz giren müşteriye 17 bin UAH para cezası

Koronavirüs salgını ile mücadele için bir dizi önlem alınan Ukrayna’da, karantina önlemlerine uymayanlar, para cezasına çarptırılıyor.

Liga’nın haberine göre, Sumi şehrindeki bir süpermarkete maskesiz giren müşteri, 17 bin UAH para cezasına çarptırıldı.

Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen mahkemenin, söz konusu kişiyi suçlu bularak, 17 bin UAH para cezasına çarptırdığı bildirildi.

Sumi Bölge Meclisi, aldığı bir kararla toplu taşıma araçları ve süpermarketler gibi kalabalık alanlarda maske takılması, zorunluluğu getirmişti.

Ukrayna Parlamentosu 17 Mart’ta aldığı kararla, karantina önlemlerine uymayan kişileri 17 bin ile 34 bin UAH, devlet görevlilerin ise 170 bin UAH’a kadar para cezasına çarptırılmasının yolunu açmıştı.

https://news.liga.net/society/news/jitelya-sum-oshtrafovali-na-17000-grn-za-pohod-v-magazin-bez-maski

Öngörülen cezalar şöyle:

1 – Karantina kurallarını ihlal eden,  “Nüfusun bulaşıcı hastalıklardan korunması hakkında” yasa ile öngörülen normları ihlal eden kişilere,  ’17 bin ile 34 bin UAH’, memurlar ise 34 bin UAH – 170 bin UAH arasında para cezası verilebilecek.

2 – Satın alma bilgilerinin duyurulması prosedürünün açıklanmaması ve ihlal edilmesinin yanı sıra, yasaların öngördüğü durumlarda bilgi, belge ve malzemelerin sağlanamaması hallerinde, resmi (yetkili) yetkili kişilere 11, 9 bin UAH ile 17 bin UAH) arasında para cezası, bu idari suçlardan birinin, bir yıl içinde tekrarı halinde 17 bin UAH ile 25, 5 bin UAH arasında para cezası verilebilecek.

3- Kanun, bulaşıcı hastalıkların ve kitle zehirlenmelerinin önlenmesi için alınan sıhhi kuralların ihlali, hastalıkların yayılmasına neden olduysa, bu kuralları ihlal eden kişiye, 17 bin UAH’dan 51 bine kadar UAH arasında idari para cezası veya altı aya kadar tutuklu kalma ya da  üç yıla kadar hapis cezası verilebilmesini öngörüyor.

Eğer bu kişinin eylemleri, ölümlere ya da başka ağır durumlara neden olduysa, 5 ile 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.