$  26.200 UAH /  26.450 UAH  29.300 UAH /  29.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Müzik durursa hayat durur, Türk jazz’ının kalbi Odessa Jazz Festivali’nde attı

odessa jaz 342Dünyaca ünlü Odessa Jazz Fest,  Türk jazz grubu Swing A La Turc’un de katılımı ile Odesa Flarmoni’de düzenlendi.

19 – 20 – 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen festivale bu sene ilk kez bir Türk jazz grubu katıldı.

IMC Production’un organizatörleri arasında bulunduğu 2014 Odesa Jazz Fest, dünyanın dört bir yanından jazz topluluklarını Ukrayna’nın sanat ve kültür başkenti Odesa’da buluşturdu.

Türk konuklar onuruna açılış kokteyli

19 Eylül’deki Open Air’den bir gün sonra,  20 Eylül günü başlayan festivalde, Türk konuklar onuruna Kültür ve Ticaret Ataşeliği’nin desteği ile bir kokteyl düzenlendi.

Odesa Başkonsolosu Nur Sağman, Odesa Başkonsolosluğu çalışanları ve Swing A La Turc’un üyelerinin yanı sıra, Türk işadamları, Ukraynalı sanatçılar ve basın mensuplarının katıldığı kokteylde Türk jazz sanatçıları Önder Focan (gitar), Şenol Filiz (ney), Şenova Ülker (trompet),  Erdal Akyol (Bass)  ve Berke Özgümüş (Davul) Ukraynalı ve Türk sanatseverlerle bir araya geldiler.

Müzik durursa  hayat durur

kuznetsov_tOdesa Flarmoni’de gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını yapan Yuriy Kuznetsov, zor bir süreçten geçen Ukrayna’da böyle bir  festivalin neden yapıldığını soranlara “müzik durursa hayat durur” diye yanıt verdiğini söyledi.

Odesa Jazz Festivali’nin kentin geleneklerinden biri olduğunu kaydeden Kuznetsov,  “bu şehir müzikten, sanattan hayat buluyor, bunları ortadan kaldırırsak gücümüz kalmaz” diye konuştu.

IMG_5597İlk kez bir Türk jazz grubu katılıyor

Öte yandan konserin açılışında Odesa Başkonsolosluğu’na desteği için teşekkür eden sunucu, ilk kez bir Türk Jazz grubunun Odesa Jazz Festivali’nde sahne almasının kendileri için özel bir anlamı olduğunu söyledi.

İki gün süren festivalde Swing a la Turc’un yanı sıra, Tamara Lukasheva Band (Ukrayna – Almanya – Avustralya), Cosmicmaurel Trio (Fransa), David Six’ Matador (Ukrayna – Avusturya), James ‘Blood’ Ulmer (ABD), Oleg Skripka (Ukrayna), Schmieds Puls (Avusturya) sahne aldı.

Türk şirketleri Türk Hava Yolları ve Arkas,  Odessa Jazz Festivali’nin sponsorları arasında yer alıyor.

F.Serkan BAĞ

www.UkrTurk.net

Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Alle Design

About The Author

Related posts