$  27.850 UAH /  28.250 UAH  31.720 UAH /  32.180 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Önder Focan ile Jazz dolu bir sohbet, “Odesa’da ilk olmak farklı bir duygu”

onder focan 2Türkiye’de jazz denince akla gelen az sayıda isimden biri olan Önder Focan ile Odesa Jazz Fest sırasında bir araya geldik.

Ukrayna’yı ve Odesa seyircisini çok beğendiğini söyleyen Focan ile Odessa Jazz Fest 2014 ve Swing A La Turc’u konuştuk.

İyi günler Önder Bey, öncelikle yoğun programınıza rağmen bizi kırmadığınız teşekkür ederim. Festivalin en ilgi çeken grubuydunuz. Ukrayna’da pek alışk olunmadığı şekilde, tüm salon dakikalarca sizi alkışladı. Ukrayna seyircisini ve Odesa’yı nasıl buldunuz?

Teşekkürler, festivalin ilk grubu olarak çıkmak bizler için de özeldi. Odesa’yı çok sevdik. Her ne kadar gezmeye pek zamanımız olmasa da, tarihi binaları, düzenli planlaması ve yeşilliği çok güzel bir şehir. Ukrayna seyircisi ise muhteşem. Odesa Jazz Festivali’nde sahne alan ilk Türk grubu olmak ise hepimiz için çok özel.

Swing A La Turc, Türk motiflerini jazz’a uygulayarak müziğe farklı yorum getiriyor. Grup ne zaman kuruldu? Kuruluşundan sonra üyeleri arasında değişiklikler oldu mu?

Swing A La Turc 2007 yılında kuruldu. Sadece davulcu arkadaşlarımız değişiyor. Onun dışındaki kadromuz hep aynı. Odesa’ya, Şenol Filiz (ney), Şenova Ülker (trompet),  Erdal Akyol (Bass)  ve Berke Özgümüş (Davul) ile birlikte geldik.

Grupta Ney bulunuyor. Ney ne zaman dahil oldu? Bu tarz bir çalışmanın bir benzeri var mı?

Ney grubumuzun kuruluşundan kısa bir sonra dahil oldu. Ney çok özel bir enstrümandır. Şenol Filiz’in yorumu ile müziğimize ayrı bir güzellik katıyor. Ney’in jazz gruplarında kullanıldığı dünyada başka bir örnek yok. Öte yandan etnik enstrümanları kullanan özellikle uzak doğudan çok başarılı gruplar var.

onder focan 22323Odessa Jazz Fest’deki performansınızda genellikle bildiğimiz şarklıların jazz versiyonlarını yorumladınız. Kendi şarkılarınız da var mı?

Elbette. Kendi eserlerimiz de var. Swing A La Turc albümüzde bunlara da yer verdik. Biz Türk müziğini jazz ile yorumlarken, aslında onu yeniden çalmıyoruz. Ona farklı bir anlam katarak, aslından uzaklaşmadan yorumluyoruz.

Ukrayna’dan önce başka ülkelerde de konserler veriyorsunuz? Kaç ülkede sahne aldınız?

14 ülkede Swing A La Turc’daki arkadaşlarımızla sahne aldık. Ben ise 26 ülkede konserlere katıldım.

Sizin ekolünüzü devam ettirecek gençler yetişiyor mu?

Elbette. Çok yetenkli müzisyen gençler var. Örneğin davulcumuz Berke Özgümüş bunlardan biri. Yeni nesil müziğe çok ilgili ve farklı yorumlar katıyorlar. O nedenle Türkiye’de jazz müziğin gençler sayesinde daha da güçleneceğini düşünüyorum.

Ukraynalı seyircilerin tepkisini görünce, Türk jazz müziğinin farklı kültürleri de etkilediğini söyleyebiliriz. Türk jazzı, dünyada populer bir konumda mı?

Evet. Ancak buna Türk jazzı demek ne kadar doğu olur bilemiyorum. Aslında jazz dünyanın her yerinde jazzdır. Bizler kendi müziğimizi, enstrümanımızlar jazzda yorumluyoruz . Şunu söyleyebilirim ki, konserlerimizde seyircilerin alkışları müziğimizin beğenildiğini gösteriyor.  Bu anlamda hem kendi müziğimizin hem de diğer müzisyen arkadaşlarımızın uluslararası çapta beğenildiğini ve başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Teşekkürler

Swing A La Turc’un Haydar Haydar performansı için tıklayın

Swing A La Turc’un Odesa Jazz Fest’teki performansı için tıklayın

Swing A La Turc’un “karlı kayın ormanı” performansı için tıklayın

Önder Focan’ın solo performansı için tıklayın

Önder Focan hakkında kısaca

1955 İstanbul doğumlu Focan, 1973 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi ve ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Fakültesinden mezun oldu.

Her yıl 315 yerli ve yabancı sanatçının konserini organize eden Focan, Türkiye’de jazz müziğin önde gelen isimleri arasında gösteriliyor.

Jazz seminerleri de veren de Focan,  Benny Golson, Dianne Reeves, Terence Blanchard, Ernie Watts, Dee Dee Bridgewater, Christian McBride, Roy Hargrove, Al Foster, Kurt Elling, Thierney Sutton, Jeff Hamilton ve daha nice önemli müzisyenlerin konserlerini organize ediyor.

Önder Focan her sene dünyanın farklı ülkelerinde jazz konserleri veriyor.

F.Serkan BAĞ

www.UkrTurk.net

 

Alle Design

About The Author

Related posts