$  27.800 UAH /  28.100 UAH  31.630 UAH /  31.980 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Putin ŞİÖ zirvesinde sert konuştu : “Birileri Ukrayna’yı kendi çıkarları için rehin aldı”

putin sinirliUkrayna krizi nedeni ile ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmesine Rusya Devlet Başkanı Putin tepki gösterdi.

Haberler.com’un Cihan Haber Ajansı’na dayanar verdiği habere göre Ukrayna krizi nedeni ile ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’nın yönelik yaptırımları genişletmesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tepki gösterdi.

Duşanbe’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, birilerinin Ukrayna’da barışı istemediğini söyledi.

NATO ABD’nin dış politika aracıdır

Ukrayna çevresinde yaşanan gelişmelerin NATO ve ABD’nin müttefikleri ile olan ilişkilerini yeniden canlandırmak için kullanıldığını ifade eden Putin, “Ukrayna uluslar arası ilişkilerin sarsılması adına bir rehine olarak kullanılıyor. Böylece ABD kendi çevresindeki grupları dış tehditlere karşı korkutarak NATO çerçevesinde bir araya getiriyor. NATO askeri bir örgütten çok, ABD dış politika aracı olarak kullanılıyor…” eleştirisi getirdi.

Rus lider, “Bu böyle devam ederse, Ukrayna birilerinin çıkarı için rehine haline gelmiştir. Bunun çok kötü bir uygulama olduğunu düşünüyorum..” tepkisini verdi.

Ukrayna’da kabul edilen barış planının sorunun siyasi çözümü açısından önemli bir fırsat olduğuna değinen Putin, “Benim düşünceme göre en azından geçici bir durum olarak bile olsa krizin siyasi olarak çözümü için fırsat oluştu. Ben bu yaptırım adımlarını anlamıyorum. Birileri muhtemelen sürecin barış yoluna doğru ilerlemesinden memnun değil.” dedi.

Rusya’nın yaptırımlara nasıl karşılık vereceği ile ilgili soruya yanıt veren Putin, hükümetin atılacak adımları Rusya ekonomisi açısından ele alacağını ona göre bir karar verileceğini söyledi. Rus lidere göre yaptırımlar her zaman beklentilerin çok ötesinde bir sonuç verir. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın hava sahasının kapatılması yönünde bir karar alabileceklerini belirtmişti. Önceki yaptırımlara gıda alımlarını durdurarak karşılık veren Moskova’nın Ab ülkelerinden otomobil ithalatını durdurabileceği iddia ediliyor.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ise yeni yaptırımlara karşılık vermek istemediklerini, ancak bunu bir kenara yazdıklarını ifade etti. Yaptırımların krizin çözümüne katkı sağlamadığını ifade eden Rus Bakan, yeni yaptırımlardan korunmak için çözüm ürettiklerini ifade etti.

AB’nin açıkladığı yeni yaptırımlar Rus bankacılık sektörü, petrol şirketleri ve savunma sanayini hedef alıyor. Rusya’dan milletvekili ve iş adamı düzeyinde 24 isim daha kara listeye alınarak, Avrupa’da bulunan mal varlıkları donduruldu.

http://www.haberler.com/putin-den-yaptirim-yorumu-birileri-kendi-cikari-6477373-haberi/

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.