$  24.100 UAH /  24.400 UAH  26.600 UAH /  27.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Söyleşi, Kiev’in Kaya abisi’nden ortam dersleri, “eğlenirken efendi olun”

Sadece Türklerin değil Ukraynalıların da kısa sürede sevgilisi haline gelen Kaya (Кая), UkrTürk’e konuştu.

Zeki Alasya’dan, Metin Akpınar’a, Muazzez Abacı’dan, Ayşegül Aldinç’e, Oflu Osman’dan, Tecavüzcü Coşkun’a kadar bir çok isimden söz ettik.

Eğlence mekanlarında uyulması gereken kuralları dinledik. Beyefendiliğin faydalarını, rajon kesmenin esaslarını öğrendik.
İşte çok ses getirecek açıklamalarla, Kiev’in Kaya Abi’si (ağabeyi)

İyi günler Kaya abi, Kiev’in en tanınmış eğlence mekanlarından birinde çalışıyorsun. Ukrayna maceran nasıl başladı, tam olarak ne iş yapıyorsun?

Şimdi Serkan kardeş, Ukrayna maceramın nasıl başladığı işi biraz karışık, oralara hiç girmeyelim. 2008 yılında geldim buraya. Patronum Ozzy’nin daveti ile başladım. İşimin özünü, müşterilerimizi güler yüzle karşılamak, en iyi servisi almaları, kendilerini iyi hissetmeleri için çalışmak olarak özetleyebilirim.

Biraz kendinden bahseder misin? Nasıl başladı şov dünyası?

Evliyim, Orkide adında bir kızım, Cenk adında bir oğlum var. Kendimi bildim bileli bu alemin içindeyim. 60 yaşındayım. Ama kendimi 30 yaşlarında hissediyorum. İşimiz genelde ayakta geçiyor. Zorlukları var tabi, ama yıllar alıştırdı bizi. 10 yaşlarımdan beri bu dünyanın içindeyim. Kemal abiyle (Kemal Sunal), Zeki – Metin’le (Zeki Alaska – Mekin Akpınar) büyüdüm. Hayatım hep gazinolarda geçti.  Hala da devam ediyorum. Emekli olmaya da niyetim yok.

Nerelerde çalıştın?

Bir çok mekanda çalıştım. 1965 – 1980 arasında Klüp 12’de çalıştım, o yıllarda İstanbul’da başka mekan yoktu. Sonra  meşhur Günay Restoran’da geçtim. Orada yaşadıklarımı hiç unutamam.  Benim için çok özel yeri vardır Günay Restoran’ın.

Neler kaldı aklında o yıllardan, paylaşabileceğin anıların var mı?

Herşey aklımda. O kadar çok şey oldu ki. Şimdi anlatılmaz artık. Orada oldu orada bitti. Güzel şeyler oldu kötü şeyler oldu. Unutmadık ama gömdük içimize. Yaşananlar mezara gider anlatılmaz arkadaş.

Peki kimlerle tanıştın, kimleri tanırsın?

Valla o dönemin hemen hepsini tanıdım.  Muazzez Abacı’dan çok korkarım mesala. Erkek gibi kadındır. Dikkat edeceksin yanına gidince. Hemen kızar basar fırçayı. Nilüfer hanım tam bir hanımefendidir. Ajda hanım örneğin, Günay beye en fazla destek olan isimlerdendir. Öyle olmuştur ki parasını sonradan almıştır. Tam bir leydidir.

Zeki Alaska, Metin Akpınar o yıllarda birlikteydiler, çok içten insanlardır.  Huysun Virjin (Seyfi Dursunoğlu) var, beyefendi adamdır. Ayşegül hanım ( Aldinç) çok rahat bir insandır. Sorununu anlat dinler, yanında kendini rahat hissedersin. Kemal Sunal Allah rahmet eylesin öyle çok sert mizaçlı değildi. Ama filmlerdeki gibi komik de değildi. Eli biraz sıkıydı.Altın gibi bir kalbi vardı rahmetlinin. İbrahim abiyi tanıdık en hareketli günlerinde.

Çok insan tanıdık, çok anı oldu da da anlatılmaz işte. Mezara gider. Rajonu budur bu işlerin.

Peki ağır abiler, eski kabadayılar?

Evet. Kürt İdris, Oflu Osman… Suçları olmuştur olmamıştır bilemem, benim işim değil, ama çok beyefendi insanlardı.  Bir kez çalışana saygı duyarlardı, rajon, yol yordam bilirlerdi. Müesseseye saygı duyarlardı. Son kabadayılardı. Bugün cacık cucuk adam doldu heryer.

Bir de Tecavüzcü Coşkun ile dostluğun var

Vallahi Coşkun bir melektir ve çok yakın arkadaşım hatta arkadaştan öte 50 senelik dostumdur. Hiç öyle filmlerdeki gibi biri değildir. Entellektüel seviyesi çok yüksek, sürekli okuyan beyefendi biridir. İyi kalplidir.

Ama işte bir gün bu filmlerden ötürü Zonguldak’ta bir olayı olmuş. Böyle bir restorana oturmuş, sonra bakıyor etrafında 15 – 20 adam. “Sen “ diyolar, “kadınlara kızlara nasıl tecavüz edersin” diye bir dövüyorlar. Yazık çok kötü dayak yemiş. Böyle biridir işte ne deyim. Kedileri çok sever. Bir gün ortak bir dostumuzu kaybetmiştik. Karşılaştık vallahi iki saat sarılıp ağladık. Allah uzun ömür, sağlık versin.

Yaptığın iş nedeniyle bazen sevmeyenlerin de çıkıyor. Nasıl baş ediyorsun?

Serkan kardeş bizim işlerde kimseyi yüzde yüz mutlu edemezsin. Müessesenin kuralları var. Uymayan oluyor tabi. Bizim görevimiz kibarca uyarmak. Sonrasında güvenlik tabi devreye girer. Kimseyi üzmek istemeyiz ama eğlenmeye gelen diğer konukların huzurunun kaçmasına da müsaade etmeyiz.

Dört yıldır buradasın, Ukrayna’nın eğlence hayatını nasıl yorumluyorsun?
Kiev’de kaliteli mekanlar çok.  Tabi eğlenmek sadece disko bar değil. Kültürel yaşam da çok canlı. Her keseye göre eğlence mümkün. Şimdi buranın insanı içse de eğlenmesini, kendini nasıl kontrol etmesini biliyor. İçkinin delikanlı yaptığı tiplerle az karşılaşıyoruz. Ama işte bizim Türk çocuklar bazen kaçırıyor.

Nasıl yani ?
Aslında kimse rahatsızlık vermek için mekana gelmiyor. Ama işte şu alkol yok mu alkol, herşeyi değiştiriyor.  Bakıyorsun melek gibi çocuk, çekmiş kafayı serseri gibi olmuş. Şimdi ne yaparsın… Üzülüyorum tabi. Koca delikanlısın alkolün seni rezil etmesine küçük düşürmesine izin verme be kardeşim. Eğlenmenin de bir yolu yordamı var, rajonu var.

Nedir Kaya abi o yollar?
Bir kere kılık kıyafetin düzgün olacak. Temiz giyineceksin.  Efendi olacaksın.

Şimdi çocuk anasından babasından ayrılmış gelmiş okumaya. Soluğu gece klübünde alıyor. Tamam git eğlen de tadını kaçırma.

Yanında kız arkadaşıyla geliyor mekana, yahu al şu kıza bir çiçek yoldan. Çok mu pahalı. 10 grivna 20 grivna. Yap gönlünü.

Sonra burası senin ülken değil. Sen burada misafirsin. E şimdi misafirliğe gittiğin evde böyle yapabilir misin? Ya da yabancıların ülkende olmadık hareketler yapmasına nasıl yaklaşırsın???

İçkinin seni rezil etmesine izin verme.  Neler görüyoruz içimiz gidiyor, ama ne yapalım. Adam bakıyor haline Türk diyor geçiyor. Söyletme bunu canım kardeşim.

Herkes eğlenmeye, güzel vakit geçirmeye geliyor. Kimsenin keyfini kaçırmaya hakkın yok. Kadınlara saygı duyun.  Haksız yere efelik taslamayın. Daha anlatayım mı?

Daha ne olsun. Ukrayna gibi eğlencenin bol olduğu bir ülkede çalıyorsun. Son olarak neler söylemek istersin.

Öncelikle patronum Ozzy’e çok teşekkür ediyorum. Benden yaşça çok küçük ama bu yaşıma geldim gerçek disiplini ondan öğrendim inan. Öğrenmenin yaşı yok derler ya işte aynı öyle.  Ona tüm kalbimle teşekkür ediyorum.

Türkiye’deki dostlarıma, hayatta olan büyüklerime sevgi saygı dileklerimi yolluyorum.

Buradaki Türk arkadaşlara da bir tavsiyem var, bize kızmasınlar.

Efendilikten, beyefendilikten şu güne kadar zarar gören olmamıştır.

Sana da teşekkür ederim Serkan kardeşim. Başarıların daim olsun, her daim muvaffak ol işlerinde.

Teşekkürler Kaya abi

www.ukrturk.net

F.Serkan BAĞ

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.