$  27.850 UAH /  28.250 UAH  31.720 UAH /  32.180 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri Ukrayna’da, ‘askeri işbirliğimiz sürüyor’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Ukrayna’daki krizin uluslararası hukuka dayalı bir yöntemle çözülmesigerektiğini belirterek, “Minsk Anlaşması’nın uygulanmasını kritik önemde görüyoruz ve bu yöndeki çabaları destekliyoruz.” dedi.

Mynet’in Anadolu Ajansı’na dayanarak verdiği habere göre, Komisyon Başkanı Beyazıt ile komisyon üyeleri, Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Petrenko ile Kiev’de Bakanlık binasında görüştü.

Beyazıt burada yaptığı konuşmada, dost, stratejik ortak ve komşu ülke olarakUkrayna ile Türkiye’nin ilişkilerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin her anlamda geliştiğini ve derinleştiğini dile getiren Beyazıt, özellikle savunma sanayisinde ilişkiler bakımından iyi bir noktada olunduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediklerine dikkati çeken Beyazıt, “Ukrayna’daki sorunun uluslararası hukuka dayalı bir yöntemle çözüme ulaşmasını istiyoruz. Minsk Anlaşması’nın uygulanmasını kritik önemde görüyoruz ve bu yöndeki çabaları destekliyoruz.” dedi.

Kırım konusunun uluslararası gündemde tutulması için çaba gösterdiklerini belirten Beyazıt, “Kırım’ın ilhakını asla tanımıyoruz. Kırım’da yaşayan Kırım Tatar soydaşlarımızın can güvenliklerinin teminine, hak ve menfaatlerinin korunmasına da ayrıca önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi esnasında ilk destek açıklamasını yapan ülkelerden birisinin Ukrayna olduğunu hatırlatan Beyazıt, milletvekilleri olarak Ukrayna’ya müteşekkir olduklarını ifade etti.

Örgütün Ukrayna’daki yapılanması hakkında ilgili makamlara sürekli somut ve ayrıntılı bilgi verildiğini söyleyen Beyazıt, bu çerçevede bazı iade ve geçici tutuklama konularındaki taleplerin hızlı şekilde Ukrayna makamlarınca karşılandığını vurguladı.

Türkiye ile Ukrayna arasında son derece ivme kazanan ilişkilerin savunma sanayi alanında çok daha ileri boyuta ulaştığını dile getiren Beyazıt, “Savunma Sanayi Müsteşarlığı koordinasyonunda yapılan çalışmalar neticesinde iki ülke arasında üretim başta olmak üzere iş birliği projeleri sunulmuştur. Ukrayna ile zırhlı araç motoru, tanklar için aktif ve reaktif koruma ile İHA sistemleri ve motorlar konusunda iş birliği çalışmaları sürdürülmektedir.” diye konuştu.

Beyazıt, Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili de Petrenko’ya kısa bilgi verdi.

Görüşmeye, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel katıldı.

Mynet/AA

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.